Utworzono dnia 18.02.2020

W styczniu odbyły się dwa spotkania. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia, na których wykonywaliśmy „zegar jodowy”. Posłużyliśmy się jodyną, tabletką witaminy C, wodą utlenioną, octem i kleikiem skrobiowym, który wcześniej sami przygotowaliśmy, zalewając mąkę ziemniaczaną wrzątkiem. Obserwowaliśmy zmiany zabarwienia roztworu na kolejnych etapach eksperymentu. Ostatecznie nasz roztwór zabarwił się na granatowo, co dowodziło, że kwas askorbinowy został unieczynniony, a uaktywniła się jodyna. Ilość użytej witaminy C decyduje o czasie, po którym pojawia się granatowe zabarwienie. Im jej więcej tym później następuje efekt końcowy.

Na kolejnych zajęciach wykonywaliśmy „ciecz nieniutonowską”. Wykorzystaliśmy do tego skrobię ziemniaczaną, wodę  i barwniki spożywcze. Substancja ta zmieniała swój stan skupienia w zależności od nacisku sił,  które na nią działały. Ciałem stałym była, gdy uderzaliśmy w nią z dużą siłą lub gdy  uciskaliśmy ją w dłoniach. Gdy na uformowaną kulkę przestały działać siły, rozpływała się w dłoniach. Pracowaliśmy  z cieczą białą i kolorową, zabarwioną czerwonym lub zielonym barwnikiem spożywczym.  Uczniowie, poznane na zajęciach eksperymenty często wykonują w domu, prezentując je rodzeństwu, rodzicom i znajomym. Utrwalają je na zdjęciach, filmikach i pokazują na kolejnych naszych spotkaniach. Czerpią z tego dużo satysfakcji.

Utworzono dnia 18.02.2020, 18:33