Zapisane przez historię

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej

w Blachowni

Historia „Jedynki” zaczęła się jeszcze podczas okupacji naszego kraju, a dokładnie 14 lutego 1945 roku w budynku fabrycznym miejscowej huty, w tzw. Zamku, przy obecnym skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza i Parkowej. Mieściło się tam 6 klas. Szybko jednak okazało się, że wyż demograficzny wymusił budowę nowej siedziby szkoły. W lutym 1957 roku miejscowy zakład przekazał nie tylko plac pod budowę nowej placówki edukacyjnej, ale także materiały budowlane. Rok później 25 października nastąpiło uroczyste otwarcie Szkoły Podstawowej nr 1. Jak ważna to była inwestycja, nie tylko dla miejscowej społeczności, może świadczyć obecność gości z Warszawy. Inne ważne wydarzenia w życiu naszej szkoły to m.in.: wpisanie w 1960 roku szkoły do specjalnej księgi Ministerstwa Oświaty za bardzo dobre  wyniki  w nauczaniu, zaś w 1965 roku przekazanie sztandaru i nadanie imienia szkole. Patronką została polska poetka Maria Konopnicka. W 1977 roku placówka została przekształcona w Zbiorczą Szkołę Gminną, a od 1991 funkcjonowała jako samodzielna jednostka prowadzona przez Kuratorium Oświaty.

Warto też odnotować, że w roku 2004 zdobyła ona tytuł „Szkoły z klasą”, w akcji, której patronował prezydent RP. Młodzież pod kierunkiem nauczycieli kilka lat brała udział w międzynarodowym programie edukacyjnym Socrates-Comenius, mającym na celu promowanie współpracy europejskiej. W roku 2012 placówka wzbogaciła się o boisko „Orlika”, a w 2016 o bieżnię.

Do tej pory szkołą zarządzało 10. dyrektorów. Rekordzistą był pan Leopold Zachariasz, który kierował placówką 21 lat. Obecnie dyrektorem „Jedynki” jest pan Andrzej Guła. Ilu kształciło się tu uczniów, ilu pracowało tu nauczycieli nie sposób zliczyć.

We wrześniu 2017, według ustaleń reformy edukacji, „Jedynka” na powrót stała się ośmioklasową szkołą podstawową i została połączona z placówką przy ul. Bankowej, która do tej pory była siedzibą miejscowego Gimnazjum. Obecnie w Szkole Podstawowej nr 1 kształci się 606 uczniów. O jak najlepszą edukację młodych ludzi dba 54 nauczycieli. Uczniowie biorą udział w wielu kołach zainteresowań, min.: polonistycznym, teatralnym, historycznym, matematycznym, plastycznym. Muzycznie uzdolnieni śpiewają w chórze i grają w orkiestrze, a młodzi sportowcy rozwijają tężyznę fizyczną na zajęciach SKS-u.

Na przestrzeni lat uczniowie szkoły zdobyli ogromne osiągnięcia, zarówno w nauce jak i w sporcie. Szkoła może się też pochwalić finalistami różnych konkursów przedmiotowych.

Bieg po zdrowie – program antytytoniowej edukacji zdrowotnej 2022/2023.

Utworzono dnia 23.01.2024, 21:45