Temat: Planownaie kariery zawodowej. Poznaj swoje możliwości.

Utworzono dnia 20.05.2020

Temat: Planownaie kariery zawodowej. Poznaj swoje możliwości.

Opracowała: mgr Katarzyna Kulawińska, psycholog

Decyzja jest celowym wyborem jednej z co najmniej dwóch możliwości. Uczniowie zazwyczaj stają przed wyborami edukacyjnymi, czyli wybóru typu kształcenia, poziomu kształcenia, rodzaju drogi edukacyjnej, typu szkoły, profili kształcenia. W kolejnym etapie wyborów pojawiają się rónież wybory zawodowe w bliższej lub dalszej przyszłości, czyli wybór typu pracy zawodowej, grupy zawodów lub dziedziny pracy, określonego zawodu, środowiska pracy, typu zatrudnienia, miejsca zatrudnienia, stanowiska, rodzaju zadań zawodowych.

Czy zastanawiasz się juz nad swoim przyszłym zawodem? Czy masz jakiś pomysł co chciałbyś robić zawodowo jako dorosły człowiek? Jeśli nie to pomoże Ci w tym kilka ćwiczeń, zapraszam.

Ćwiczenie 1.

Myśląc o swoim przyszłym zawodzie, najpierw zastanów się co lubisz robić najbardziej. Jaki zawód dałby Ci satysfakcję?

Ćwiczenie 2.

Nawiązując do pierwszego ćwiczenia opisz zawód, który wybrałeś. Odpowiedz sobie na pytania:

• Jaki to zawód?
  • Co podoba mi się w tym zawodzie? Plusy tego zawodu.
  • Co nie podoba mi się w tym zawodzie? Minusy tego zawodu.
  • W jaki sposób możesz zdobyć ten zawód?
  • Jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy na ten zawód?

Ćwiczenie 3.

Jeśli nadal nie masz pomysłu na włąsny zawód, spróbuj dopasować zawody do postaci z bajek. Pomoże Ci w tym poniższa tabela. Wypisz proszę cechy charakterystyczne danego bohatera a następnie na podstawie jego cech wymyśl jaki zawód mógłby wykonywać.

Postać z bajki

Cechy charakterystyczne

Zawódody

Kubuś Puchatek

Shrek

Pszczółka Maja

Kaczor Donald

Kot w Butach

Ćwiczenie 4.

Na kartce papieru zaznacz proszę dwa punkty.

1. Z lewej strony oznacz datę urodzenia, z lewej przewidywalny okres śmierci. Oba punkty połącz linią prostą „linią życia”

< --------------------------------------------------------------------------------------------------→

1. Na środu osi zaznacz punkt trzeci - datę dzisiejszą
  2. Po lewej stronie pod linią wpisz swoje dotychczasowe osiągnięcia. Zastanów się czy są one przypadkowe, czy też Ty jesteś ich autorem.
  3. Z prawej części linii napisz to co w przyszłości chcesz jeszcze osiągnąć, czyli swoje cele, marzenia.

Ćwiczenie 5.

OKREŚL:

1. Co umiesz robić najlepiej?
  2. W jakiej dziedzinie masz najwięcej wiadomości, doświadczeń?
  3. Co mógłbyś robić bardzo dobrze (lepiej niż przeciętnie) gdyby zostały spełnione pewne warunki? Określ je (np. szkolenie, pieniądze itp.).
  4.  Do jakich zada nadajesz się najlepiej?
  5. Wymień swoje zdolności, cechy charakteru, które uważasz za zalety, walory fizyczne.
  6.  Czy masz jakieś dodatnie cechy rzadko spotykane w Twoim środowisku?

Ćwieczenie 6.

Zastanów się co Cię ogranicza? Może to jakieś cechy charakteru, a może brak predyspozycji fizycznych albo psychicznych? Wypisz proszę w poniższej tabeli swoje ograniczenie oraz nazwy zawodów, których nie mógłbyś wykonywać ze względu na te ograniczenia.

Moje ograniczenia

Zawody, których nie mogę wykonywać

Ćwieczenie 7.

A teraz pomyśl o swoich dobrych stronach. Co robisz najlepiej? Zastanów się i dopasuj zawody, w których te umiejętności Ci się przydadzą.

Moje umiejętność/ Co robię najlepiej

Zawody, w których ta umiejętność może być przydatna

Decyzja o przyszłym zawodzie jest decyzją bardzo trudną.  Nie należy jej podejmować pod wpływem impulsu, dobrze jest przymyśleć swoją ścieżkę kariery i zastanowić się co da nam w życiu największą satyfsakcję. Oczywiście najważniejsze jest też, aby mierzyć siły na zamiary. Pamiętajmy, że nie powinniśmy wymagać od siebie zbyt wiele – podążajmy w zgodzie z samym sobą oraz swoimi predyspozycjami zrówno fizycznymi, psychicznymi jak i innymi składowymi.