Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1

Praca zespołowa ważną kompetencję szkolną i społeczną

Utworzono dnia 05.06.2020

Temat: Praca zespołowa ważną kompetencję szkolną i społeczną.

Opracowała: mgr Katarzyna Kulawińska

 

 

         Skuteczne porozumiewanie się, umiejętności interpersonalne, umiejętności rozwiązywania problemów, umiejętność podejmowania dobrych decyzji, umiejętności interpersonalne, twórcze myślenie, krytyczne myślenie czy samoświadomość to jedne z licznych cech niezbędnych do wykonywania różnych zadań zarówno szkolnych jak i życiowych czy zawodowych.

 

Czy Ty posiadasz te wszystkie cechy? Myślę, że nie... ciężko znaleźć człowieka, który byłby takim ideałem i posiadał je wszystkie. Ale nie ma powodu do zmartwień, na szczęście człowiek jest na tyle inteligentny, że potrafi połączyć te wszystkie cechy w całość za pomocą kilku osób – to właśnie jest praca zespołowa.

        

         Skuteczne porozumiewanie się jest umiejętnością wyrażania siebie werbalnie i niewerbalnie, w sposób charakterystyczny dla danej sytuacji i kultury. To także umiejętność prezentowania własnych opinii, życzeń, sygnalizowania potrzeb i niepokojów. Może to także oznaczać, że w razie potrzeby potrafimy poprosić o radę lub pomoc.

Z kolei umiejętności interpersonalne – pozwalają na utrzymywanie dobrych relacji z innymi ludźmi (np. z członkami rodziny). To także umiejętność rozstawania się z innymi ludźmi.

Podejmowanie decyzji to zdolność dookreślenia celu, możliwości i sposobu rozwiązania konkretnej sytuacji życiowej.

Twórcze myślenie  ułatwia podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. Polega na poszukiwaniu możliwych rozwiązań oraz braniu pod uwagę ich różnych konsekwencji. Dzięki tej umiejętności możemy wyjść poza obszar naszych dotychczasowych doświadczeń niezależnie od tego, czy rozwiązaliśmy problem, czy podjęliśmy decyzję. Twórcze myślenie umożliwia przystosowanie się w sposób elastyczny do sytuacji spotykających nas w codziennym życiu. Rozwiązywanie problemów to konstruktywne radzenie sobie z problemami. Rozwiązywanie problemów obejmuje następujące etapy: zdefiniowanie problemu, rozważenie różnych sposobów jego rozwiązania, branie pod uwagę pozytywów i negatywów każdego z możliwych rozwiązań, – wybór najlepszego rozwiązania i zaplanowanie działań dla jego realizacji.

Krytyczne myślenie – to zdolność do analizowania informacji i doświadczeń w obiektywny sposób. Samoświadomość – to zdolność do poznawania samego siebie, swojego charakteru, mocnych i słabych stron, tego co lubimy, a czego nie lubimy. Rozwijanie samoświadomości pozwala nam ocenić, kiedy znajdujemy się pod wpływem stresu lub presji innych. To także predyspozycja do skutecznego komunikowania się i utrzymywania dobrych relacji z innymi.

Empatia – to zdolność do wyobrażania sobie, jak żyją i odczuwają inni ludzie, mimo braku na ten temat dokładnych informacji. Empatia pozwala nam zrozumieć i zaakceptować inne osoby, znacznie różniące się od nas samych.

Radzenie sobie z emocjami – to umiejętność rozpoznawania własnych emocji oraz emocji innych ludzi, uświadomienie sobie ich wpływu na nasze zachowania oraz zdolność do właściwej reakcji na różne emocje.

Radzenie sobie ze stresem – to umiejętność rozpoznawania źródeł stresu w naszym życiu, sposobu w jaki reagujemy na stres oraz działań, dzięki którym możemy kontrolować jego poziom.

 

Mówi się „W kupie siła“, czym zatem jest ta przysłowiowa „kupa“?  To nic innego jak grupa, czyli niewielka liczba osób mająca wspólny cel, o zupełnie innych ale uzupełniających się umiejętnościach, członkowie grupy czują się odpowiedzialni za  rezultaty wspólnej pracy.

 

 

 

 

Jak myślisz:  Dlaczego warto pracować w zespole?

 

Zespół to:

 

  • większa moc obliczeniowa
  • większa liczba informacji i form ich  przetwarzania
  • większa siła fizyczna

 

BARDZO WAŻNE:

  1. Efekt zorganizowanej pracy zespołowej jest wyższy niż  suma efektów działań indywidualnych.
  2. Dwie osoby działając razem, są w stanie przesunąć  ciężką szafę o 10 metrów.
  3. Każda z nich osobno mogłaby przesunąć ją nie więcej  niż np. 3 metry.
  4. Maksymalna suma działań indywidualnych jest równa 2 x  3 m = 6 m, natomiast efekt działań wspólnych wynosi 10  m i jest większy niż suma działań indywidualnych

 

Dlatego właśnie WARTO PRACOWAĆ W ZESPOLE!

 

Jakie korzyści daje nam bycie w grupie?

 

  • lepsze poznanie siebie i kolegów,
  • uczenie się tolerancji i empatii,
  • nabycie przydatnych umiejętności interpersonalnych,  np.: dobrego komunikowania się, asertywności,  rozwiązywania konfliktów, tolerancji, itp.,
  • możliwość uzyskania wsparcia klasy w trudnych  sytuacjach, np.: jak wypadek, choroba,
  • zaspokojenie własnych potrzeb, takich jak uznanie i  aprobata,
  • poczucie akceptacji i bezpieczeństwa,
  • możliwość zespołowego podejmowania decyzji,
  • możliwość podzielenia się swoimi sukcesami z innymi.

 

 

A zatem co należy zrobić zanim podejmiemy pracę w zespole?

Po pierwsze należy ustalić cel naszej pracy, następnie określić zadania i podzielić je między uczestników według ich kompetencji, należy również ustalić zasady współpracy.

 

A co w przypadku konfliktów?

  • rozmowa w cztery oczy
  • postawienie mniej odległych celów – metoda małych kroków
  • burza mózgów

Cenna wskazówka – zdrowy język zespołu:

Sześć najważniejszych słów:

            Z przykrością przyznaje, że popełniłem błąd”

Piec najważniejszych słów:

            Jestem z Ciebie bardzo dumny”

Cztery najważniejsze słowa:

            Jaka jest Twoja opinia?”

Trzy najważniejsze słowa:

            Bardzo Cię proszę”

Dwa najważniejsze słowa:

            Dziękuję Ci”

Jedno najważniejsze słowo:

            MY”

 

Ćwieczenie 1.

 

Drodzy uczniowie przypomnijcie sobie sytuację, kiedy pracowaliście w grupach i zastanówcie się, jakie korzyści wyniknęły z tej współpracy. Wszystkie korzyści zapiszcie na kartkach.

 

Ćwieczenie 2.

 

Zastanów się i odpowiedz na pytanie jakie zachowania pomagają podczas pracy w grupie a jakie zachowania przeszkadzają w wykonaniu zadania?

 

Ćwieczenie 3.

 

A teraz praca zespołowa! W miarę możliwośći – na podwórku, na boisku, kiedy spotacie się z kolegami lub możecie też to zadanie wykonać w domu z rodziną.

 

ZADANIE – OTWIERAMY HOTEL

Planujecie wspólnie otworzyć hotel. Waszym zadaniem jest zespołowo zaplanować najważniejsze kwestie związane z tym przedsięwzięciem, takie jak np: nazwa hotelu, jego położenie, klientela, sposób reklamy hotelu, podział obowiązków przyprowadzeniu hotelu, sposób rekrutacji pracowników, pozyskanie środków na otwarcie hotelu, wygląd hotelu (szkic), itp. 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny