Jak umiejętnie oragnizować sobie czas.

Utworzono dnia 21.04.2020

Jak umiejętnie oragnizować sobie czas

Opracowała: mgr Katarzyna Kulawińska, psycholog

Umeijętność oraganizownaia włąsnego czasu to nielada wyzwanie dla każdego, dla ucznia, nauczyciela, rodzica... Świat oferuje całą gammęciekawszych rzecy do roboty niżnauka, prac czy obowiązki domowe. W tym całym rozgardiaszu wyboru, trudno znaleźć czas na odrobienie lekcji czy naukę do zbliżającego się testu. Często tłumaczysz się „zdążę, jest czas... posertuję po interencie, przejrzę fejsika, jeden filmik na ytb i zaraz siądę do lekcji“?

Ale uwaga! W tej częstej i pozornie prostej sytuacji mogą kryć się pułapki.

Jeśli sygnał o własnym niezorganizowaniu pochodzi od Ciebie drogi uczniu, jest szansa, że coś da się tu zrobić. Gorsza sprawa, jeśli nie zauważasz tego problemu a słyszysz go ze strony innych – w takiej sytuacji warto zastanowić się, czy przez przyjemności dnia codzinnego nie zaniedbujesz swoich obowiazków szkolnych albo domowych.

Nieumiejętnść oragnizacji własnego czasu, powiązana jest ściśle z prokrastynacją, czyli odkładaniem zadań na później. Ta choroba współczesności dotyka całe rodziny na różnym poziomie finansów i wykształcenia.

Ale po co brnąć tak daleko... Wystarczy nauczyć się i wypracować umiejętność organizacji własnego czasu a dzięki temu będzie się żyło lepiej!

Jaki korzyści daje nam umiejętność lepszego panowania nad własnym czasem?

•  Zaczniesz mieć więcej czasu, na to co dla Ciebie ważne
  •  Będziesz odczuwał więcej satysfakcji pod koniec dnia
  •  Szybciej zrealizujesz swoje cel
  •  Osiągniesz lepsze wyniki w nauce

„Organizacja czasu wymaga od Ciebie Trzech S: samodyscypliny, samorozwoju i samokontroli“  -  Brian Tracy

Jak rozumiesz powyższe zdanie? Zastanówmy się nad użytymi w nim słowami. Swoje przemyślenia możesz zapisać na kartce.

W zarządzniu swoim czasem pomogą Ci również proste zasady:

• Usiądź wieczorem i spisz na kartce wszystkie zadania do zrobienia dnia kolejnego. Oczywiście następniego dnia postępuj według listy odhaczajac kolejne jej punkty.
  • Posprzątaj bałagan i wyrzuć niepotrzebne rzeczy, które pochłaniają Twój czas.
  • Za każdym razem, gdy oddasz się jakiemuś pożeraczowi czasu, zrób 5 przysiadów.
  • Zaopatrz się w stoper i korzystaj z niego przez cały dzień. Zabierając się do każdego zadania określ ile czasu chcesz na nie poświęcić. Włącz stoper i trzymaj się wyznaczonego planu.

Ćwiczenie: Jak spędzasz czas po szkole? Czy znajdujesz czas na przyjemności? Jakie zajęcia wywołują w Tobie uczucie znużenia? Zapisz przykładowe zajęcia.

Twój czas – zaplanuj a pomoze Ci w tym matryca Eisenhowera:

Zgodnie z zasadami matrycy Eisenhowera, możemy organizować nasz czas i zajęcia. Planowanie, korzystanie z list i notatek może pomóc w codziennych zajęciach. W ramach matrycy zapisz kilka swoich obowiązków/planów, trzymając się definicji.

Ćwiczenie w parach: Porozmawiaj z kolegą/koleżanką o swoich obowiązkach i planach; spróbujcie każdą czynność przypisać do konkretnej kategorii z matrycy. Zwróć także uwagę na kolejność w jakiej zadania powinny być wykonane (jedna osoba podaje czynności, druga je definiuje)

Ćwiczenie:

Napisz swój plan zajęć: uwzględnij zadania związane z przygotowywaniem się do szkoły, obowiązki domowe, te związane z Twoimi marzeniami, a także przyjemności, jakie chciałbyś w tym tygodniu zrealizować. Potraktuj te zapiski jak puzzle. Teraz spróbuj je ułożyć w taki sposób, aby wypełnić każdy dzień zarówno obowiązkami, jak i odpoczynkiem – takie działanie najlepiej pozwala pracować Twojemu mózgowi, który potrzebuje zarówno dyscypliny, jak i czasu na relaks. Zadania pilne i ważne zapisz czerwonym długopisem, aby były lepiej widoczne. Spróbuj stosować się do tego planu przez 7 dni. Sam oceń efekty takiej pracy :-)

A na koniec, przenieść się do przyszłości i opisz w siedmiu zdaniach swój dzień za pięć lat.