Emocje dziecka – radość

Utworzono dnia 21.04.2020

Emocje dziecka – radość

Czym jest radość?

Radość to uczucie zadowolenia i satysfakcji przejawiające się śmiechem, optymistycznym spojrzeniem na rzeczywistość czy poczuciem beztroski.

Przebieg radości jest stosunkowo gwałtowny.  Pojawia się najczęściej w wyniku pomyślnego zbiegu zdarzeń, stopniowo ustępując. Jej miejsce zajmuje wówczas szczęście. Skrajne formy radości nazywane są euforią. Jest to jedna z najprzyjemniejszych emocji.

Największą radość okazują dzieci. Są to bardzo szczere emocje. Z upływem lat okazywanie radości staje się coraz bardziej kontrolowane. Może się zdarzać, że będziemy tłumili w sobie radość.

Jak pielęgnować radość?

Pielęgnowanie w sobie radości wpływa nie tylko na stan naszego życia, ale także na stan naszych relacji. Aby nasze życie było szczęśliwe potrzebna nam jest prawdziwa radość płynąca z głębi serca. Skąd będziemy wiedzieli, czy radość, którą odczuwamy jest prawdziwa? Otóż prawdziwe muszą być także te skrajne emocje, jakimi są smutek, złość czy przygnębienie.

Pielęgnowanie radości wpływa na produkcję endorfin w naszym organizmie. Dzięki nim odczuwamy przyjemność, ekscytację i euforię. Endorfiny przyczyniają się do redukcji poziomu stresu, a nawet poziomu bólu.

Jak sprawiać sobie radość?

Jak sprawiać sobie radość? Najlepiej róbmy rzeczy, które nas uszczęśliwiają. Jeżeli radość sprawiają nam spotkania ze znajomymi, to powinniśmy pielęgnować te relacje. Pamiętajmy jednak, że w tej sytuacji pielęgnujmy relacje za pomocą spotkań online.  Jeżeli radość sprawia nam nasz hobby, warto je rozwijać. Radość  może sprawić także wypoczynek. Jeżeli radość sprawia nam zwiedzanie nowych miejsc, zaplanujmy wycieczkę wirtualną po miejscach i zabytkach.

Radość wymaga zaangażowania. Musimy mieć na nią czas. Aby być szczęśliwym należy docenić siebie. Pozwalać sobie na przyjemności, próbować nowych rzeczy oraz eksperymentować.

Ćwiczenia do wykonania:

1.      Karta pracy – radość (załącznik nr 1)

2.      Karta pracy – co sprawia Ci radość? (załącznik nr 2)

3.      Karta pracy – jak często czujesz? (załącznik nr 3)

Pedagog szkolny Sandra Wypchlak

ZAŁĄCZNIKI: