Emocje dziecka – lęk.

Utworzono dnia 08.04.2020

Jak poradzić sobie z lękiem?

Lęk jest naturalnym stanem emocjonalnym, który ostrzega przed potencjalnym niebezpieczeństwem i mobilizuje do poradzenia sobie z tą sytuacją. Gdy ktoś na przykład widzi agresywnego psa, zwykle odczuwa lęk i przechodzi na drugą stronę ulicy, przez co unika jego potencjalnego ataku. Jeśli uczeń obawia się sprawdzianu, to poprzedniego dnia poświęca więcej czasu na powtórzenie materiału i dzięki temu dostaje dobrą ocenę. Taki lęk pełni funkcję adaptacyjną – pomaga korzystnie rozwiązać napotykane problemy.

Jeżeli jednak lęk:
- jest nasilony nieproporcjonalnie do okoliczności,
- jest wywoływany neutralnymi, nie stwarzającymi niebezpieczeństwa bodźcami,
- trwa nieproporcjonalnie długo w stosunku do wywołującego go bodźca,
- towarzyszą mu nasilone objawy somatyczne,
to jest lękiem dezadaptacyjnym, czyli utrudniającym radzenie sobie z codziennością.

W obecnej sytuacji lęk pojawia się coraz częściej. Nie możemy przestać odczuwać emocji na życzenie. Skuteczne może być jednak przeniesienie naszej uwagi z przykrych emocji na działanie. Wypracowanie nowego schematu dnia, tygodnia, akceptacja zmian, próba dostosowania się do aktualnej rzeczywistości to sposoby, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie w trudnym okresie. Wyciszy to nasz lęk.

Sposoby wyciszenia emocji, w tym lęku:

-        przygotujmy plan dnia – wykonywanie poszczególnych rzeczy cyklicznie pomaga w odbudowaniu poczucia bezpieczeństwa,

-        wyznaczajmy czas na naukę, obowiązki i czas wolny,

-        zadbajmy o zdrowie psychiczne, stosujmy medytację, relaksację według uznania,

-        pamiętajmy, sport to zdrowie – możemy ćwiczyć również w domu,

-        rozmawiajmy z bliskimi, dzwońmy do rodziny.

Ćwiczenia dla uczniów (karty pracy do wydrukowania)

11. Portret mojego lęku
Jak wyobrażacie sobie swój lęk? W jaki sposób moglibyście go przedstawić? Spróbujcie przygotować portret swojego lęku. Wydrukuj załącznik - lęk.

22. Osoby, które mogę prosić o pomoc
W sytuacjach, gdy odczuwa się lęk dobrze jest wiedzieć, że są osoby na których pomoc można liczyć. Przygotuj listę wspierających Cię osób.

Sandra Wypchlak, pedagog szkolny

ZAŁĄCZNIKI: