Asertywna komunikacja

Utworzono dnia 20.05.2020

Asertywność -  termin oznaczający posiadanie i wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób oraz własnych, bez zachowań agresywnych.

Sztuka mówienia „nie” ? Nie! Asertywność to coś więcej. To pewna  zdolność komunikacji, znajdywanie balansu między postawą agresywną a uległością.

Postawa agresywna

Zachowanie to odznacza się dbaniem o swoje dobro, zadania, interesy. W konsekwencji taka osoba nie liczy się ze zdaniem drugiej osoby, jej potrzebami, celami. Postawa agresywna to również:

-        ignorowanie drugiej osoby,

-        rozkazywanie zamiast proszenia,

-        nieuwzględnianie uczuć drugiej osoby.

Postawa uległa

Zachowanie odległe od asertywności. Osoba uległa nie dba o siebie oraz o swoje potrzeby. Zgadza się ze zdaniem większości, wycofuje się z dyskusji. Postawa charakteryzująca się obawą przed konfliktem, gdyż nie jest w stanie poradzić sobie z taką sytuacją.

Postawa asertywna

To najbardziej  pożądane zachowanie. Charakteryzuje się dbałością o siebie i innych. Osoba asertywna jest pewna siebie i czerpie z tego energię, aby ogłosić swoje zdanie stanowczo, uczciwie i z empatią.

Czy asertywności możemy się nauczyć? Tak!

Asertywność jest umiejętnością nabytą – oznacza to, że nikt nie rodzi się z gruntu asertywny, a raczej w toku relacji z innymi lepiej lub gorzej rozwija tę umiejętność.

Wzmacniaj swoją asertywność w codziennych sytuacjach:

-        ceń siebie

-        mów o swoich potrzebach

-        bądź empatyczny

-        nie bierz winy na siebie za innych

-        dbaj o innych, ale nie zapominaj o sobie

Bycie asertywnym oznacza także umiejętność przyjmowania i wyrażania krytyki, pochwał i innych opinii, umiejętność reagowania w sposób nieuległy, w tym odmawiania.

10 praw asertywnego człowieka

Każdy z nas ma prawo:

• prosić o to, czego chce - co nie oznacza, że musi to dostać;
  • wyrażać swoje zdanie, uczucia i emocje - asertywnie, czyli adekwatnie do sytuacji;
  • nie być dyskryminowanym;
  • samodzielnie podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje;
  • decydować, czy chce się angażować w cudze problemy - nie musi stale poświęcać się dla innych;
  • popełniać błędy i uczyć się na nich bez poczucia winy;
  • dostawać to, za co płaci - gdy coś kupuje czy korzysta z usług;
  • zmieniać swoje decyzje - rozwijamy się i nie musimy zawsze mieć tego samego zdania;
  • do prywatności;
  • odnieść sukces - nie należy pomniejszać swoich osiągnięć, tylko cieszyć się nimi.

Zasady udanej komunikacji wg. Dale’a Carnegie’ego

1. Nie krytykuj, nie potępiaj i nie pouczaj innych.

2. Zabronione jest mówić innym, że nie mają racji.

3. Buduj swój autorytet i szacunek poprzez asertywność i pewność siebie.

4. Komplementuj – każdy kocha komplementy. Zacznij od szczerej pochwały i uznania. Przyłapuj innych na tym, co zrobili dobrze.

5. Akceptuj. Jest jak jest. Zanim skrytykujesz innych, przyznaj się do własnych błędów.

6. Spraw, by Twój rozmówca poczuł się ważny. Interesuj się, zapamiętuj, słuchaj, uśmiechaj się, szukaj podobieństw.

7. Zastanów się, czego ktoś chce i daj mu to. Pytaj “Co mogę dla Ciebie zrobić?” zamiast stale brać, nie dając nic w zamian.

8. Zadawaj pytania zamiast rozkazywać. Zamień “zrób to” na “Co myślisz, czy moglibyśmy zrobić to w ten sposób..” Czy mógłbyś to dla nas zrobić..?”

9. Zachęcaj innych do poprawy, spraw, by uwierzyli, że mogą się zmienić. Bądź wzorcem.

10. Spraw, by rozmówca z przyjemnością zrobił to, czego oczekujesz.

Pedagog szkolny Sandra Wypchlak