Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Utworzono dnia 22.10.2023
W tym roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Blachowni klasy 1 – 3 będą uczestniczyć w projekcie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Jest to fantastyczna współpraca między szkołą, a Kinem studyjnym OKF ILUZJA Częstochowa. Będziemy oglądać filmy z cyklu „Filmowe podróże”, które pokazują życie rówieśników zamieszkujących różne szerokości geograficzne i uświadamiają uczniom, że mimo odmiennych tradycji i zwyczajów łączą ich te same marzenia oraz potrzeby – zabawy, przyjaźni, miłości i bezpieczeństwa. Filmy będą świetnym pretekstem do realizacji działań wychowawczych i kształtowania postaw oraz realizacji podstawy programowej. Odmienność kulturowa będzie sprzyjać do rozmów o szacunku, akceptacji i odmienności narodowej, kulturowej czy religijnej. Pomoże to zrozumieć i dostrzec piękno innych państw, a w perspektywie uwrażliwić na potrzeby i wartości swoje i innych. Jednocześnie cykl uświadomi, że nie tylko realne podróże dają nam możliwości poznawcze – film również tworzy przestrzeń, w której można obserwować świat za pomocą wielu środków obrazu, światła czy muzyki.
Przedstawiamy cykl w filmów, które będą wyświetlane dla naszej szkoły raz w miesiącu:
1) „ Jakub, Mimmi i gadające psy” - Łotwa
2) „ Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię (Wyspa niedźwiedzi)” - Włochy
3) „ Szybcy i śnieżni” – Kanada
4) „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” – Szwecja
5) „ Yakari i wielka podróż” - Stany Zjednoczone
6) „ Nawet myszy ida do nieba”
7) „ Szkoła magicznych zwierząt” - Niemcy
Korzyści dzięki cyklowi „Filmowe podróże” dla ucznia to :
• uczy się rozumieć emocje, uczucia własne i innych osób,
• poznaje wartości i normy społeczne, których źródłem są rodzina, społeczność szkolna, społeczność lokalna i regionalna, naród,
• staje się odbiorcą sztuki i uświadamia sobie potrzebę jej współtworzenia,
• poznaje kultury innych narodów, w tym krajów UE,
• dostrzega i szanuj e różnorodność oraz piękno wartości, zwyczajów i tradycji innych kultur,
• poznaje wartości i normy, których źródłem jest zdrowy ekosystem,
• rozumie potrzebę dbania o przyrodę i środowisko, kształtuje postawę ekologiczną,
• poznaje różnorodne zjawi ska przyrodnicze,
• kształtuje umiejętność samodzielnego, refleksyjnego, logicznego, krytycznego i twórczego myślenia,
• wypowiada się na zadany temat, wyraża swoje spostrzeżenia i przeżycia za pomocą plastycznych i technicznych środków wyrazu.
Cieszymy się, że tym razem udało nam sie dostać na tak fantastyczne zajęcia .