Labolatoria przyszłości.

Utworzono dnia 18.01.2024
W Szkole Podstawowej nr 1 w Blachowni prowadzone są zajęcia z robotyki. Uczniowie mają do dyspozycji roboty Photon do nauki programowania i zestawy Becreo. Dzięki zestawom Photon uczniowie uczą się, czym jest sztuczna inteligencja, w jaki sposób działa, co wpływa na efektywność jej działania oraz poznają jej wybrane zastosowania.
Starsi uczniowie mają okazję przyjrzeć się znaczeniu jakości danych oraz porozmawiać o wyzwaniach etycznych związanych ze stosowaniem AI.
Dzieci na lekcjach poszują rozwiązań wykorzystujących technologię AI w życiu codziennym. Rozwijają te kompetencje poprzez praktyczne działanie budując makietę miasta. Uczniowie sami budują przestrzeń z gotowych elementów, a następnie realizują kolejne ćwiczenia, odkrywając wybrane zastosowania wykorzystania sztucznej inteligencji w codzienności.
Za pośrednictwem dedykowanej aplikacji biorą udział w trenowaniu sztucznej inteligencji robota Photon, który zmienia się m.in. w inteligentną kasę, lodówkę, pojazd autonomiczny, detektywa czy chatbota. Śledząc działania robota mają okazję poznać efekty swojego treningu, przeanalizować znaczenie ilości i jakości danych szkoleniowych dla wytrenowania modelu, zastanowić się nad wykorzystaniem przetestowanej technologii w codziennym życiu
Szkoła pracuje z uczniami również na zestawach konstrukcyjnych z mikrokontrolerem BeCreo. Zestaw posiada czujnikami i akcesoria pozwalające na realizację podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie nauki programowania i myślenia komputacyjnego, a także konstruowania realnie działających modeli technicznych zgodnie z podejściem STEAM.
BeCREO kit umożliwia pracę metodą projektu i realizację aktywności w połączeniu z drukiem 3D. Pozwala na tworzenie i testowanie przez uczniów własnych, prototypowych rozwiązań. Becreo zawiera lekcję programowania oraz mechatroniki.

Labolatoria przyszłości.

Utworzono dnia 18.01.2024, 08:41