Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa nr 1

Biblioteka

BIBLIOTEKA SZKOŁY PODSTAWOWEJ nr 1 im. MARII KONOPNICKIEJ W BLACHOWNI

 

 (...) Książka czy inny dokument biblioteczny żyją wtedy,

gdy są czytane przez czytelnika.

(Biblioteka szkolna, Przewodnik bibliotekarza., W-wa 1986, s.117)

 

         Nasza Biblioteka wspomaga szkołę w zakresie informacyjnym, terapeutycznym i edukacyjnym. Prowadząc różne formy upowszechnienia czytelnictwa zachęca do czytania, jak również wspiera szkołę w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych.

         Celem jej pracy jest nie tylko udostępnianie zbiorów, ale także przygotowanie użytkowników do świadomego wyszukiwania, selekcjonowania, przetwarzania i wykorzystywania informacji.

PLAN PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Wypożyczalnia i czytelnia (w budynku przy ul. Sienkiewicza)

PONIEDZIAŁEK    7:30 - 13:30

WTOREK                7:30 - 13:30

ŚRODA                   8:00 - 14:00

CZWARTEK           7:30 - 13:30

PIĄTEK                 8:00 - 14:00

                   

 

Biblioteka Naszej szkoły składa się z dwóch pomieszczeń.

WYPOŻYCZALNIA - z której uczniowie, nauczyciele i absolwenci mogą  korzystać codziennie.


            CZYTELNIA - w której uczniowie mogą spędzać czas po lekcjach oraz w czasie wolnym.  W czytelni panuje cisza i spokój. Jest dobrze wyposażona w księgozbiór podręczny tj. encyklopedie, słowniki, albumy, kroniki i inne tego typu pozycje. W tej niedużej czytelni, mieszczącej dwunastu czytelników, uczniowie mogą odrabiać lekcje, przygotować się do zajęć, mogą również czytać prasę, a bibliotekarz chętnie służy im pomocą i radą. Znajduje się tutaj CENTRUM INFORMACJI wyposażone w 3 stanowiska komputerowe. Uczniowie i nauczyciele mogą korzystać z zasobów internetu wyszukując potrzebne informacje.

 

Jednym z zadań biblioteki szkolnej jest przygotowanie młodych czytelników do korzystania w przyszłości z innych bibliotek; do samodzielnego korzystania z księgozbioru podręcznego oraz do samodzielnego wyszukiwania materiałów na dany temat.

         Ważnym zadaniem jest także kształtowanie zainteresowań czytelniczych; podnoszenie kultury czytelniczej uczniów, zwłaszcza wyrabianie nawyku poszanowania książki.

         Każdego roku najlepsi czytelnicy zawsze są nagradzani książkami. Od roku szkolnego 2016 wprowadzona została nowa forma nagradzania czytelników w postaci odznak czytelnika. Pierwsze wzory takich odznak zaprojektowali i wykonali sami uczniowie, a najlepsze prace również zostały nagrodzone. Obecnie „Odznaki Wzorowych Czytelników” są już jak najbardziej profesjonalnymi odznakami, są barwne i trwałe, tak więc ich zdobywcy winni nosić je z dumą.

         Aby szczegółowo przedstawić organizację pracy biblioteki Szkoły Podstawowej nr 1 w Blachowni, poniżej zamieszczono plan pracy  w roku szkolnym 2017/18.

 

         Udostępnianie zbiorów bibliotecznych w Szkole Podsatwowej nr 1 im. Marii Konopnickiej w Blachowni.

        

         Głównymi czytelnikami biblioteki szkolnej są dzieci. Księgozbiór jest zatem dostosowany do ich potrzeb. Zbiory Szkoły Podstawowej nr 1 w Blachowni służą przede wszystkim do realizacji programów nauczania, wychowania oraz zaspokojenia potrzeb informacyjnych i czytelniczych uczniów. Zbiory służą uczniom, nauczycielom,rodzicom i absolwentom.

Funkcjonowanie zbiorów uzależnione jest od kilku czynników:

  • są materiałem do ćwiczeń w kształceniu;
  • są materiałem do pracy pozalekcyjnej;
  • są źródłem informacji;
  • są materiałem wykorzystywanym w pracy pedagogicznej;
  • są materiałem realizacyjnym podstawy programowej.

 

         Najważniejszym zadaniem bibliotekarza jest udostępnianie zbiorów biblioteki czytelnikom. W organizacji udostępniania ważna jest samodzielność i aktywność pracy ucznia nad książką. Korzystanie uczniów z zasobów biblioteki staje się niejako potrzebą interdyscyplinarnego wypożyczania.

         Organizacja udostępniania przybiera różne formy i są one zależne przede wszystkim od bibliotekarza i jego systemu pracy.

        

         Biblioteka szkolna w Blachowni udostępnia zbiory w następjących formach:

a) na miejscu;

b) wypożyczając do domu;

c )wypożyczając na zajęcia lekcyjne;

d) wypożyczenia do pracowni.

 

         Nasza biblioteka posiada bogaty księgozbiór liczący ponad 11 tys. Woluminów. Księgozbiór naszej biblioteki jest bogaty zarówno w lektury jak i inne pozycje z gatunku bajek, baśni, legend i podań, zawiera tez pozycje o tematyce przygodowej dla młodzieży, o tematyce obyczajowej, historycznej a także pozycje z gatunku poezji i dramatu. Niemniej jednak ciągle istnieje ogromna potrzeba systematycznego wzbogacania księgozbioru, zmienia się bowiem kanon lektur, zmieniają się również zainteresowania czytelnicze młodych ludzi. Małe dzieci najchętniej sięgają po nową     i ładną książkę a na to potrzebne są środki. Dlatego Nasza Szkoła chętnie bierze udział we wszystkich Programach majacych na celu propagowanie czytelnictwa a co za tym idzie zakup nowych i ciekawych książek do biblioteki szkolnej. W roku szkolnym 2017/2018 szkoła wzięła udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

         Do szkoły zakupiono 1142 książki na łączną sumę 15000zł. Szkoła uzyskała 12000 dofinansowania, kwota 3000zł pochodziła z wkładu własnego, który zapewnił organ prowadzący Gminy Blachownia.

         Zakupiono w ramach wsparcia książki dla najmłodszych czytelników, książki dla dzieci i młodzieży, pięknie ilustrowane albumy, słowniki, audiobooki. Biblioteka wzbogaciła się o nowości wydawnicze, co przełożyło się na wzrost czytelnictwa zarówno wypożyczających, jak i przebywających w czytelni.              

         W ramach programu zakupiono lektury, które stanowiły ok. 30% wszystkich książek  i były niezbędne do poszerzenia oferty biblioteki szkolnej. Wiele z lektur nie było do tej pory dostępne, dzięki wsparciu z Programu, uczniowie będą mięli większy dostęp do tego typu oferty. Zapewniono także pozycje książkowe dla niepełnosprawnych uczniów oraz dla uczniów z deficytami. Zakupiono książki z większą czcionką, bardziej ilustrowane i z objaśnieniami, książki z audiobookami.

         W ramach działań zostały zorganizowane projekty oraz działania promujące czytelnictwo:

  • Konkursy plastyczne np: "Moja wakacyjna przygoda z książką", "Moje fascynacje literackie";
  • Konkursy czytelnicze np: "Znam bajki Andersena";
  • Wieczorki poetyckie;
  • Projekt Wierszykolandia;
  • Czytomaniak;
  • Zajęcia czytelnicze;
  • Zajęcia z biblioterapii;
  • Konkursy recytatorskie;
  • Dnia Patrona szkoły i wiele innych

    Bardzo ciekawym przeżyciem było spotkanie naszych podopiecznych z poetką Lidią Godowską, która zaszczepiła u uczniów zamiłowanie do literatury i poezji. Dzięki wsparciu w ramach Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka wzbogaciła się o ciekawe i atrakcyjne pozycje książkowe. Wspaniałe albumy, dzięki którym lekcje staną się atrakcyjniejsze. Oferta dostępnych albumów i słowników w czytelni znacznie się powiększyła, dzięki czemu uczniowie miło i efektywnie spędzają czas w bibliotece szkolnej. Szkoła umożliwia uczniom wypożyczanie książek na okres ferii i wakacji.

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny